Architektura pro Korunu

03.12.2016

Počátek prosince se pro nás stal důstojným zakončením naší letošní cesty po stopách Karla IV. Dnem tvůrčím, výchovně-vzdělávacím i odpočinkovým. Dnem, v němž jsme se opět mnohému naučili, setkali se s brazilskou architektkou, nechali se provést královským stavitelem Petrem Parléřem výstavou o životě v době Karla IV. a ponořili se do atmosféry předvánoční, historií a krásou oplývající Prahy. Zážitky vždy dokáží nejlépe vyjádřit samotné děti, a tudíž Vám předkládáme slova Natálie Chlopčíkové, žákyně 6. třídy, jež následující řádky vložila na papír ve vlaku již během naší zpáteční cesty z Prahy domů, do Slezska:

"Dne 1. 12. jsem byla poprvé v Praze. A nebyla jsem sama. Jela jsem společně se 4. a 5. třídou.

Ráno jsme plní natěšení nastoupili v Ostravě Svinov do vlaku a vyjeli. Cesta byla dlouhá, ale sledovat svítící světýlka v okolí byla zábava. Když jsme přijeli do Prahy na hlavní nádraží, šli jsme na tramvaj. Jet tramvají a sledovat památky byl opravdu zážitek! Poté jsme šli do Valdštejnské jízdárny, kde jsme si prohlédli výstavu Architektura pro Korunu. Vyprávění, jak žil Karel IV., bylo velmi zajímavé a poučné. Součásti výstavy bylo také tvoření. Pán průvodce nás zavedl k paní architektce, která nám říkala, jak je těžké postavit např. kostel. Načež holky musely nakreslit plán domečku a podle toho plánu kluci postavili z krabic dům. Následovala prohlídka Prahy. Pán jménem Tomáš nám ukázal největší a nejznámější památky Prahy: Karlův most a vánočně nazdobené Staroměstské náměstí s orlojem. Sami jsme se pak vydali k Pražskému hradu, kde jsme na vlastní oči viděli střídání hradní stráže. Když už nás z chození bolely nohy, šli jsme na metro, které jsme si všichni užili. Svezli jsme se na nejdelším eskalátoru. Metro nás zavezlo na Václavské náměstí, kde jsme dostali rozchod, abychom si mohli nakoupit dárky a věci, které by nám připomínaly skvělý výlet do Prahy. Nakonec jsme došli zase na nádraží, nasedli do vlaku, kde jsme po náročném dni plném zážitků odpočívali a hráli společenské hry."

Dovolujeme si přiložit také odkaz na fotogalerii, která alespoň částečně zachycuje atmosféru, již jsme mohli během našeho putování českou metropolí prožívat.

Mgr. Lenka Ševčíková, Mgr. Lukáš Pitřík