Články

aneb O tom, co prožíváme

Děti ze školky poznávaly naši obec

(publikováno 03. 10. 2021)

Předposlední zářiový týden jsme v rámci projektu "Poznáváme naši obec" navštívili s dětmi z Janovické školky z oddělení Myšek a Veverek obecní úřad a dva dny na to hasičskou zbrojnici. Oběma objekty nás provedl radní obce pan Lukáš Plánička.

V úterý tak mohly děti vidět obecní úřad zevnitř. Prohlédli jsme si kancelář pana starosty, nakoukli jsme do sklepa a nejvíce se dětem líbilo v kinosále, kde nám pan radní promítl veselou pohádku.

Ve čtvrtek jsme se opět sešli, tentokrát u hasičské zbrojnice. Zde jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací. Třeba to, že hasiči dokáží nejen uhasit oheň, ale i zachránit kočku ze stromu, když se jí zrovna nechce slézt dolů samotné. Během prohlídky si děti mohly sednout za volant velkého hasičského auta, vyzkoušet si helmu i oblečení, které si hasiči oblékají, když vyrážejí k zásahu. A na konec nám hasičské auto zablikalo modrými majáky na rozloučenou.

Děkujeme tímto panu Pláničkovi, že nám umožnil nakouknout za zdi některých budov, které máme v naší krásné obci a hezky nám takto zpestřil program pro naše nejmenší.

Kolektiv MŠ Janovice


Tradiční canisterapie v naší MŠ

(publikováno 27. 09. 2021)


V naší mateřské škole proběhla v úterý 14.9.2021 již tradiční návštěva Canisterapie pod vedením společnosti Podané ruce. Zúčastnili se jí děti ze všech našich školičkových tříd. Všichni jsme se již na první společnou akci tohoto školního roku moc těšili, a tak jsme se sešli na zahradě kmenové MŠ kde byla Canisterapie naplánovaná.

Prvotní předpoklad pro zdárný a úspěšný průběh canisterapie byl splněn hned na začátku - společně jsme se seznámili s pejsky a pejsci s námi. Děti měly možnost si psa pohladit a navázat tak přirozený kontakt se zvířetem.

V průběhu celé ukázky si děti společně s pejsky vyzkoušely různé společné aktivity-hledání pamlsků, přeskoky přes překážky, prolézání tunelem, prolézání pod pejsky, které sklidilo největší úspěch.

Děti po celou dobu se zájmem sledovaly a poslouchaly, co pejsci dovedou a s nadšením se zapojovaly do všech nabízených aktivit. Pejsci byli pro děti viditelnou motivací a radostí. Snažili se pomoci dětem zbavit se strachu ze zvířete, a také poznat další psí role, které pes zvládá vykonávat - role vodícího psa, psa záchranáře, psa kamaráda a psa pacienta.

Na závěr celého programu byly děti poučeny odborným pracovníkem o chování psů a o nebezpečích, které hrozí, když potkají cizího nebo zlého psa, jak mají postupovat a jak se před agresivním psem bezpečně uchránit.

Děkujeme společnosti Podané ruce za přínosnou ukázku a návštěvu s jejich psími profesionály.

MŠ JANOVICE


DEN DĚTÍ

1. června se slaví Den dětí, který jsme oslavili i my všichni v naší školce. Na děti čekala hra šipkovaná s hledáním pokladu. Jen co děti vyšly ze školky, už na ně čekaly šipky, aby jim ukázaly správný směr, kterým se mají vydat. Cestou naší vesničkou se děti pomalu blížily k cíli, ale nebylo to tak jednoduché. Čekaly na ně cestou úkoly, které si musely děti najít. Pokud byla na cestě namalovaná obálka, tak se okolo skrýval dopis s úkolem (Např: Zazpívej písničku. Skákej po jedné noze k cíli. Vyjmenuj vodní živočichy. Nauč se básničku-jen tak se vám otevře bedna s pokladem. A další....).

Šipky děti dovedly na zahradu MŠ. Tam už na ně čekala truhla s pokladem, která ale byla dobře schovaná. Děti běhaly po zahradě jako o závod a prošmejdily všechna zákoutí. A našly ji? Ano, všechny třídy truhlu s pokladem našly. Pro její otevření použily kouzelnou básničku, kterou se naučily cestou. V truhle se ukrýval diplom pro každého a tato hádanka:

Na špejli, v kornoutku, najdete pochoutku.

Líznu si poslepu, sotva to popletu.

Nemlsej mě v zimě a předejdeš rýmě.

Hádejte, na čem si děti pochutnaly....

Děti si užily příjemné dopoledne plné zážitků a dobrodružství.


Čarodějnické řádění

(publikováno 14. 05. 2021)

Slyšeli jste to? Že ne? To se slétli všichni čarodějové a všechny čarodějnice u nás v Janovické školce. Svištění košťat šlo v pátek 30. 4. 2021 slyšet široko daleko. Z rána to sice moc nadějně nevypadalo, černé mraky se honily okolo a sem tam z nich i zakapalo. Ale vrchní čarodějnice kouzlily, zařikávaly a tančily kolem ohně, až černé mraky odehnaly a slunce s modrým nebem přivolaly.

A tak se mohl uskutečnit čarodějný slet a zároveň začít závěrečné zkoušky malých čarodějných učňů. Při vstupu se museli prokázat čarodějným jménem a písničkou o ježibabách. Pak už jim nic nebránilo, pustit se naplno do připravených úkolů.

Nabyté dovednosti ze školy využili při vaření lektvarů - síly, rychlosti či neviditelnosti, zkoumání dračího oběda - ne jednomu se z toho zvedal žaludek, aby věděli čím pak domácího mazlíčka krmit a skládání hrůzostrašných čarodějnic se spoustou bradavic. Svou rychlost prokázali v letu na koštěti, mrštnost a obratnost v prolézání pavučiny a dobrou mušku v hodu do ježibaby.

Nejsložitější zkouška je čekala samozřejmě na konci sletu, a to stezka odvahy v domečku na kuří nožce. Při svitu svíček se odvážně pustili až na konec k záhadné krabici. Po stěnách se honili pavouci a brouci s ještěrkami, nad hlavami jim kroužili netopýři a ze všech stran se ozývaly děsivé zvuky. Ti nejodvážnější odhalili, že se v ní ukrýval pavouk, který vytvořil tu obrovskou pavučinu mezi stromy.

Všichni ve všech zkouškách obstáli na výbornou a zasloužili si tak odměnu s čarodějným vysvědčením, kterou si sami vyčarovali s pomocí vrchních čarodějnic kouzelnou formulí - Abraka babraka, čáry máry, láry fáry, posíláme vám dary. Jako překvapení je k tomu čekala i bohatá hostina uvnitř jejich tříd. Na závěr sletu došlo také k tradičnímu upálení zlé čarodějnice, která se během jeho konání pokusila vše překazit.

Za všechny Vrchní čarodějnice Kikulína

Nahlédněte do fotogalerie:


Den Země v Janovické školce

(publikováno 23. 04. 2021)

Stejně jako každý rok, i letos patřil 22. duben oslavě naší krásné Země, spojené s ochranou přírody, která nás obklopuje. A protože ruku k dílu může přiložit úplně každý, činili se i ti nejmenší, tedy děti z janovické školky.

Kvůli nevlídné předpovědi počasí jsme s dětmi vyrazili do nedalekého lesa už o den dříve. A cíl cesty? Zapomenutá Malcharova studánka, kterou znají jen skalní "Janovičáci". Nabalili jsme hrábě, pracovní rukavice, pytel na odpadky, a něco sladkého za odměnu, a pak už vzhůru za dobrodružstvím.


Jakmile jsme dorazili na místo, pustily se děti se vší vervou do odklízení zanedbané studánky, která byla zasypána listím a větvemi. Ti, na které nevyšlo nářadí, vyrazili na obhlídku okolí. Oči vykoulené, pátrali jsme po odpadcích, které do lesa nepatří. Les se zdál být čistý, když tu najednou... Natrefili jsme na "ČERNOU SKLÁDKU"! Všichni, kdo měli dost síly, se pustili do uklízení a zároveň předhánění v nejošklivějším nálezu. A že bylo z čeho vybírat! Pneumatiky, kanystry, plastové láhve, žárovky, rozbité skleničky a talíře, kusy oblečení, kelímky od jogurtů, dráty a kabely... Byla toho opravdu spousta.

Celou černou skládku se nám podařilo uklidit a odpadky nanosit na hromadu k okraji lesa, o jejíž odvoz se pak postaral pan starosta. A studánka? Po našem úklidu krásně vykoukla i pamětní deska, a dokonce se ukázala i voda, která tam prý už dávno nebývala!
Naše děti si se všemi úkoly hravě poradily, a odměnou jim byla nejen sušenka, ale hlavně dobrý pocit z krásně uklizeného lesa.

Tak neváhejte ani vy, a zapojte se do úklidu přírody také. Stojí to za to...!

Kolektiv MŠ


Zimní olympiáda

(publikováno 14. 01. 2021)

Ve čtvrtek 14. 1. Janovice a široké okolí přikryla sněhová peřina a venku to vypadalo jako v pohádce. Mateřská škola totiž měla objednanou sněhovou nadílku, aby na její zahradě mohly proběhnout zimní olympijské hry. Sníh dorazil, děti se těšily, a to bylo to nejdůležitější. Zahrada mateřské školy se dopoledne během chvíle proměnila v zimní závodiště. Učitelky dětem připravily 4 stanoviště a olympiáda mohla začít. Děti hrdě nakráčely včele s vlajkonošem na zahradu, kde už na ně čekal školkový maskot zajíček Lojzík, aby na vše dohlížel.

Děti byly podle tříd rozděleny na 3 týmy. Soutěžily tedy týmy: Myšky, Veverky a Sovičky. Každý tým si předešlý den vyhotovil svou vlajku, se kterou na olympiádu nastoupil. Na začátku jsme si děti trošičku vyzkoušely a povídali jsme si o olympijských kruzích, poznávali piktogramy jednotlivých sportů a naučili jsme se všichni krátký pokřik: "Ať si mrzne, ať je zima, zimní sporty ty jsou príma!"

Aby mohla olympiáda začít, museli jsme zajít do školky pro putovní olympijský oheň a zapálit pochodeň. Poté už děti zakřičely 3 x hurááá a rozešly se k jednotlivým stanovištím. Na děti čekal lední hokej - vyzkoušely si trefu do brány, běh na lyžích bez lyží 😊, střelba na cíl papírovou koulí a dětmi nejoblíbenější disciplína- sjezd na bobech. Děti soutěžily s velkou radostí a nadšením, což bylo určitě slyšet široko daleko. Po absolvování všech disciplín se děti seřadily opět u své vlajky týmu a nastal velký okamžik - vyhodnocení vítězů. Aby se tak stalo, musel dát celý olympijský výbor "hlavy dohromady" a poradit se. Vedla se bouřlivá debata a bylo rozhodnuto takto: "Vítězem se stávají všechny děti." Zahradou se rázem ozývalo hurááá. Dětem byly předány zasloužené odměny - diplom, medaile a samozřejmě nějaká dobrůtka, vždyť si ji za ten výkon zasloužily. Olympiáda byla ukončená uhašením pochodně.

Děti ještě při obědu živě štěbetaly o prožitých zážitcích z olympiády a my se už nyní těšíme, až ji za rok zopakujeme. Ta letošní byla díky počasí opravdu dokonalá.

Kolektiv MŠ Janovice


DÝŇOHRÁTKY

(publikováno 05. 11. 2020)

Barevný podzim je v plném proudu a krom kaštánků, spadaného listí, chlupatých ponožek a teplého čaje k němu neodmyslitelně patří i DÝNĚ.

Proto jsme si i letos v naší janovické školce uspořádali den věnovaný dýním - DÝŇOHRÁTKY.  Akce probíhala v dopoledních hodinách na zahradě naší školky a zúčastnily se jí všechny děti, od nejmenších myšiček, přes veverčí "středňáčky" až po ty nejzkušenější sovičky. Celý den započal v kmenových třídách, kde jsme si vysvětlili, co nás čeká a taky jsme se nemohli vynadívat na módní kreace dětí. Byl totiž vyhlášen tzv. ORANŽOVÝ DEN a mnozí se ho zhostili se vší parádou.

Po posilnění svačinkou se vyrazilo na krásně vyzdobenou zahradu školky, kde si děti mohly prohlédnout dýně těch nejpodivnějších tvarů, barev a velikostí. Zde také bylo připraveno pět stanovišť se zábavnými a tematickými úkoly.

Děti se musely popasovat se slalomem a převozem dýně v zahradních kolečkách, svou přesnou mušku využily při hodu koulí do obrovské, zubaté pusy vysmáté dýně, jako akrobati si připadaly při přenosu dýňových semínek po úzké lavičce, výtvarně se vyřádily při výrobě dýňové mozaiky a své prstíky a hmat potrápily při lovení mini dýní z obrovské krabice plné listí.

Po úspěšném dokončení všech úkolů a vyplnění kartičky barevnými razítky si děti mohly vyrazit pro sladkou odměnu v podobě "strašidélkového" lízátka. To ovšem nebyla jediná odměna! Každou třídu čekalo ještě velké pátrání po ztracené dýni. Naše děti se nevzdávají, a tak se jim podařilo najít všechny tři zatoulané dýně, i ty "zákeřně" ukryté v koruně stromu.

Poté už jen slavnostní pokřik, třikrát silné HURÁÁÁ, sladká buchta do bříška a těšení se na příští ročník veselých DÝŇOHRÁTEK! 😊

Kolektiv MŠ


Akce "Budujeme zahrádku č. 2"

(publikováno 29. 10. 2019)

V minulém školním roce proběhla na zahradě Mateřské školy v Janovicích akce "Budujeme zahrádku", která sklidila velký úspěch a byla "první vlaštovkou" v budování užitkové zahrady na školním pozemku.

Díky ochotě rodičů nám na zahradě vznikla nádherná bylinková spirála, zvýšené záhony a přibyly ovocné stromy. Již tento rok jsme se radovali z prvních plodů naší práce. Avšak, již při realizaci zmiňované akce bylo všem jasné, že toto je jen začátek. Už tehdy jsme věděli, že akci určitě zopakujeme. Tentokrát jsme však neprosili rodiče o zajištění zahradnického náčiní a materiálu potřebného k realizaci nových prvků. Podařilo se nám získat dotaci z Moravskoslezského kraje, díky které jsme zajistili vše potřebné.

A tak se stalo, že ve čtvrtek 24. 10. 2019 odpoledne to na zahradě mateřské školy vypadalo jako ve velkém mraveništi. Počasí bylo opravdu jako na objednání - sluníčko nám krásně hřálo a bylo teplo do pozdních hodin. Přišla spousta rodičů a dětí, paní kuchařky napekly a připravily dobroty a mohlo se začít. Nedošlo dokonce ani na zahajovací proslov, neboť každý kdo přišel, se hned vrhl do práce. Tatínkové se ujali manuálně těžšího úkolu, i když byly k vidění i maminky a paní učitelky s vrtačkou nebo krumpáčem v ruce.

Děti nadšeně pobíhaly po zahradě a pomáhaly rodičům hrabat listí, které následně odvozili do nově vybudovaného kompostéru. Některé maminky se pro změnu ujaly sázení keřů, tatínkové vyrobili pocitový chodníček, který jsme hned následující den s dětmi odzkoušeli. A jak už to v takovém mraveništi chodí, i na druhé straně zahrady se cosi dělo. Pod vedením učitelek ze třídy našich nejstarších dětí vznikaly 3 domečky pro obyvatelé z hmyzí říše. Někdo řezal, jiný vrtal, někdo natíral a než se setmělo, vznikly 3 hmyzí hotely, které budeme s dětmi v následujících dnech plnit přírodninami a umísťovat na zahradě - broučkům k dispozici. A jako třešnička na dortu bylo ukotvení edukační tabule "dendrofonu". Úkol se, nám laikům zdál snadný, ovšem vykopat do tvrdé hlíny 2 jámy na ukotvení patek, tyto následně zabetonovat a zajistit edukační panel v rovnováze, to tak snadný úkol nebyl. Naštěstí máme šikovné maminky a tatínky, jeden zavolal druhému, ten zajistil to, ten dovezl ono a než se úplně setmělo, bylo vše hotovo.

Večer jsme ulehali s příjemným pocitem dobře odvedené práce. Školní zahrada je báječným místem, kde můžeme s dětmi objevovat, bádat, pozorovat, hrát si a odpočívat. Kde jinde, než na zahradě mateřské školy si děti přirozeně osvojují znalosti a souvislosti v praxi. Zahrada je nejbližší přírodní učebna a my jsme nesmírně vděční za to, že rodičům není lhostejné, v jakém prostředí se vzdělávají jejich děti. Za jejich nezištnou pomoc a ochotu všem děkujeme, byli jste skvělí! Osobně také děkuji personálu mateřské školy - učitelkám a správním zaměstnancům za skvěle odvedenou práci.

za MŠ Janovice - vedoucí učitelka Bc. Pavla Ivánková