Články
aneb O tom, co prožíváme

Akce "Budujeme zahrádku č. 2"

(publikováno 29. 10. 2019)

V minulém školním roce proběhla na zahradě Mateřské školy v Janovicích akce "Budujeme zahrádku", která sklidila velký úspěch a byla "první vlaštovkou" v budování užitkové zahrady na školním pozemku.

Díky ochotě rodičů nám na zahradě vznikla nádherná bylinková spirála, zvýšené záhony a přibyly ovocné stromy. Již tento rok jsme se radovali z prvních plodů naší práce. Avšak, již při realizaci zmiňované akce bylo všem jasné, že toto je jen začátek. Už tehdy jsme věděli, že akci určitě zopakujeme. Tentokrát jsme však neprosili rodiče o zajištění zahradnického náčiní a materiálu potřebného k realizaci nových prvků. Podařilo se nám získat dotaci z Moravskoslezského kraje, díky které jsme zajistili vše potřebné.

A tak se stalo, že ve čtvrtek 24. 10. 2019 odpoledne to na zahradě mateřské školy vypadalo jako ve velkém mraveništi. Počasí bylo opravdu jako na objednání - sluníčko nám krásně hřálo a bylo teplo do pozdních hodin. Přišla spousta rodičů a dětí, paní kuchařky napekly a připravily dobroty a mohlo se začít. Nedošlo dokonce ani na zahajovací proslov, neboť každý kdo přišel, se hned vrhl do práce. Tatínkové se ujali manuálně těžšího úkolu, i když byly k vidění i maminky a paní učitelky s vrtačkou nebo krumpáčem v ruce.

Děti nadšeně pobíhaly po zahradě a pomáhaly rodičům hrabat listí, které následně odvozili do nově vybudovaného kompostéru. Některé maminky se pro změnu ujaly sázení keřů, tatínkové vyrobili pocitový chodníček, který jsme hned následující den s dětmi odzkoušeli. A jak už to v takovém mraveništi chodí, i na druhé straně zahrady se cosi dělo. Pod vedením učitelek ze třídy našich nejstarších dětí vznikaly 3 domečky pro obyvatelé z hmyzí říše. Někdo řezal, jiný vrtal, někdo natíral a než se setmělo, vznikly 3 hmyzí hotely, které budeme s dětmi v následujících dnech plnit přírodninami a umísťovat na zahradě - broučkům k dispozici. A jako třešnička na dortu bylo ukotvení edukační tabule "dendrofonu". Úkol se, nám laikům zdál snadný, ovšem vykopat do tvrdé hlíny 2 jámy na ukotvení patek, tyto následně zabetonovat a zajistit edukační panel v rovnováze, to tak snadný úkol nebyl. Naštěstí máme šikovné maminky a tatínky, jeden zavolal druhému, ten zajistil to, ten dovezl ono a než se úplně setmělo, bylo vše hotovo.

Večer jsme ulehali s příjemným pocitem dobře odvedené práce. Školní zahrada je báječným místem, kde můžeme s dětmi objevovat, bádat, pozorovat, hrát si a odpočívat. Kde jinde, než na zahradě mateřské školy si děti přirozeně osvojují znalosti a souvislosti v praxi. Zahrada je nejbližší přírodní učebna a my jsme nesmírně vděční za to, že rodičům není lhostejné, v jakém prostředí se vzdělávají jejich děti. Za jejich nezištnou pomoc a ochotu všem děkujeme, byli jste skvělí! Osobně také děkuji personálu mateřské školy - učitelkám a správním zaměstnancům za skvěle odvedenou práci.

za MŠ Janovice - vedoucí učitelka Bc. Pavla Ivánková