Den naruby

30.03.2022

V pondělí 28. března, na počest Jana Amose Komenského, slaví svátek všichni učitelé. A v naší škole se v tento den objevilo hned 20 nových adeptů na toto krásné povolání.

Žákovská rada totiž pořádala "Den naruby", a tak žáci 7. - 9. třídy dostali možnost vyzkoušet si profesi učitele. Z nabídky si vybrali, kterou třídu a který předmět by rádi učili. A tak netradiční den mohli zažít nejen velcí žáci, ale také žáci 1. - 4. třídy, kteří získali na jeden den nové učitele a učitelky.

A jak na své "nové učitele" děti reagovaly?

Byli na nás hodní, uměli nám to vysvětlit, byla s nimi sranda; holky byly super, protože když nám něco nešlo, tak se nezlobily a pomáhaly nám; líbilo se mi, že byli srandovní, i když někdy měli něco špatně; líbily se mi zábavné hry v TV; fajn byla matematika na koberci.

A jaké byly zpětné vazby přímo od slečen učitelek a mladých učitelů?

Jaké jsi prožíval/a při práci s dětmi pocity?

Bylo to zábavné, byla jsem z toho nadšená.

Bavilo mě to. Bylo to zase něco jiného, jen mě to někdy trochu stresovalo, jestli všechno stihnu, jestli vyvolávám všechny.

Ze začátku jsem byla ve stresu, ale pak jsem se uvolnila, a nakonec se mi to tak zalíbilo, že jsem chtěla, aby ta hodina vůbec neskončila.

Haha, nejvíc stejně bylo, jak říkaly paní učitelko.

Jednou z otázek bylo: Myslíš si, že to může nějakým způsobem ovlivnit vztahy mezi žáky I. a II. stupně - pokud ano, jak?

Mám pocit, že mladší žáci mají strach nebo se před námi z II. stupně stydí. Společné hodiny se staršími žáky by těm mladším mohly ukázat, že není třeba se nás bát.

Ano, může, protože se s dětmi skamarádíme a budeme si mávat, když se uvidíme na chodbě.

Ano, mnoho dětí nás ani nechtělo pustit ze třídy a chtěly si nás tam nechat.

Šel/šla bys do toho znovu?

Zde se všichni shodli na odpovědi: ANO!

Markéta Lúčanová