Dlouhá cesta bavlny za tričkem

14.10.2016

Ve čtvrtek 05. 10. zavítala do 3. a 4. třídy paní Lenka z humanitární organizace ADRA ve Frýdku-Místku. Otevřela pro ně téma "Dlouhá cesta bavlny za tričkem".

Děti si spolu s ní prošly všechny kroky, které je třeba udělat, aby se z bavlnovníku získala bavlna, upředly nitě, utkaly látky a upletlo tričko. Došly k poznání, že na konci této cesty je sice měkké, na dotek příjemné, prodyšné, bavlněné tričko, ale že tato cesta představuje obrovskou zátěž pro naši Zemi. Neboť bavlnovník je třeba zavlažovat (a díky tomu možná jednou Aralské jezero úplně vyschne), bavlnovník je třeba hnojit, chránit před škůdci a před sklizní jej zbavit listí (to vše se dělá chemicky, čímž se z půdy vytrácí život), bavlnu je třeba dopravit (čímž do ovzduší vypustíme emise) a v neposlední řadě - bavlnu je mnohdy třeba i barvit (čímž se kolikrát znečistí i řeky, neboť např. v Bangladéši nemají čističky odpadních vod a obarvenou vodu lijí přímo do řeky).

Děti usoudily, že bez trička se neobejdeme. Ale můžeme naší Zemi pomoci "znovuužíváním oblečením". Tedy tím, že trička, ze kterých vyrosteme nebo která se nám přestanou líbit, nevyhodíme, ale darujeme, prodáme někomu, komu ještě dobře poslouží. Stejně tak při nákupu trička můžeme navštívit second-handy, bazary, charitativní prodejny... Uděláme tak radost planetě Zemi, naší peněžence a samozřejmě i sobě. Připojujeme pár snímků ze setkání (omlouváme se za jejich sníženou kvalitu).

Všichni teď věříme tomu, že "ZNOVUUŽÍVÁNÍ JE COOL!"

Mgr. Lenka Ševčíková