Druhá brigáda na školní zahradě

17.09.2018

I když nad Janovicemi bylo v sobotní zářijové ráno plno velkých černých mraků, přesto se učitelé, rodiče i žáci sešli v hojném počtu na další sobotní dobrovolné brigádě.

V plánu bylo tvarovat nové jezírko, upravit a zpevnit "válenu", pokračovat v dalších pracích na zahradě. Musíme ocenit, že to 22 dospělých a 23 žáků vzalo pěkně od podlahy.

Paní učitelka Blanka Barvíková a děti upravily okolí při vstupu do zahrady pod keři zlatého deště. Pan Mohelník a pan Jurtík bezvadně upravili válírnu pod borovicí. Milotovi vytvarovali budoucí skalku, která vznikla ze zeminy od jezírka. Jezírko připravili k dalšímu tvarování paní učitelka Markéta Kijonková s panem Konečným, s panem Kvasničkou a s panem Menšíkem. Kanál pro elektřinu k jezírku nachystal a vykopal pan Bína, pan Prokop a mladíci, kteří navštěvovali naši školu - Ondra Grzymek, Pavlik Bína. Zeminu pod rakytníky upravila paní Grzymková, paní Kubíčková s paní Andreou Žižkovou. Paní Prokopová s paní Žitníkovou a dalšími dětmi krásně plely záhonky v Babiččině zahradě. Paní Alenka Žilková svědomitě zasela semínka trávy na místech ovlivněných stavbou. Paní Kvasničková s dětmi bezvadně upravila okolí starého pařezu a živého plotu, kde velmi pomohla i paní Zrzavá. Těžkou práci uvnitř jezírka a tvorbu bahenní zóny bravurně zvládli pan Jaroslav Milota a pan Richard Menšík. Občerstvení po celou dobu zajišťovala naše bývalá žákyně Eliška Mohylová. Děti naší školy pomáhaly, kde se dalo - od bylinkové spirály, přes sběr kamenů v zahradě až po úpravu terénu.

Udělalo se velké množství práce, ve které budou žáci školy pokračovat v pracovních činnostech, v hodinách environmentální výchovy, v přírodovědě, prvouce a v dalších předmětech.

Těší nás, že je mnoho přátel naší školy, kteří nám svými činy pomáhají měnit zahradu na inspirativní místo k učení i k odpočinku. Zveme všechny, kdo chcete přispět k zvelebení okolí školy, abyste nás provázeli na dalších připravovaných akcích. Nejbližší bude 27. 09. a bude to oslava naší zahrady, kde budeme připravovat výrobky, chuťovky i náměty na práci na zahradě. Zahrada je totiž nejen pestrý ekosystém, ale je to také nejlepší interaktivní učebna, laboratoř či ateliér.

Děkujeme ještě jednou upřímně všem, které neodradilo počasí a našli si čas s námi tvořit místo, ve kterém nám je už teď hezky.

Ivo Tošenovjan, Monika Olšáková