Den dětí oslavili druháčci na Prašivé

04.06.2023

Ne všichni, kdo říkají, že byli na Prašivé, stanuli na vrcholu této beskydské hory. Naši druháci to ale říct mohou. Ve čtvrtek 1. června spolu s průvodci Víťou a Peťou z organizace Společně na Lysou putovali z Pražma přes Kršle, Vysutý vodopád, Čupel, Prašivou (834m.n.m.) až na Malou Prašivou. Po hodinovém odpočinku v areálu chaty Klubu českých turistů pak sestoupali po žluté stezce na autobusovou zastávku ve Vyšních Lhotách. Na konci tratě ukazovaly krokovací hodinky Anežky Nezhodové 21 504 kroků a 13,86 km.

Přestože na druhý den ve škole některé děti pociťovaly únavu a bolest nohou, na výlet pěly jen samou chválu.

Moc se jim líbila hra Na klíště s dvěma barevnými kolíčky, které pan průvodce pojmenoval Jeníček a Maruška. Do cíle je nakonec na svém batohu donesl Samík a Šimon.

Vzpomínaly také hru na schovávanou a lekanou, díky které nám cesta také rychle utekla.

Pochvalovaly si krásné počasí a výhledy na beskydská města, přehradu Morávku, královnu Beskyd – Lysou horu.

Oceňovaly zajímavé informace, kterými nás v průběhu cesty naši průvodci doslova krmili. Někomu utkvěly v paměti informace o beskydských šelmách, ptácích, vodních živočiších, přírodní památce Kršle,… jinému příběhy a pověsti, které se vážou k vrchu Prašivá.

Byly rády, že se jim podařilo sestoupat k Vysutému vodopádu a na vlastní oči spatřit jeho krásu.

Užily si odpočinek u chaty Prašivá. Tam si pochutnaly na obědu či dojedly svačiny, slízaly zmrzliny, nakoupily suvenýry a vyzkoušely všechny atrakce tamějšího dětského i workoutového hřiště.

Ocenily, že jim pan průvodce dal na začátku cesty do ruky mapu a ony mohly po celou dobu v mapě sledovat, kde se nachází a kolik kilometrů jim ještě zbývá do cíle.

Byly šťastné, když se mohly po cestě z chaty svlažit v horském potůčku.

A i když měl autobus cestou domů zpoždění, dojem ze zážitky nabitého výletu to nezkazilo. Už teď se těšíme, jakou část Beskyd prozkoumáme příště. To, že s námi půjdou průvodci z organizace Společně na Lysou, je téměř jisté.