Expedice Aharp

05.06.2018

Výročí 100 let založení republiky se slaví napříč celou naší zemí. Žáci sedmé třídy Základní školy v Janovicích si tuto významnou událost připomněli tím, že ve dnech 24. - 26. května 2018 zamířili  do hlavního města. Za účelem tohoto výročí navštívili významná místa na Pražském hradě. Navštívili jsme Kanceláře prezidenta republiky, kde se děti dozvěděly informace o historii tohoto úřadu, seznámily se s jednotlivými prezidenty od roku 1918, zajímavostmi v souvislosti s tímto úřadem a prohlédli jsme si reprezentativní prostory, které nebývají otevřeny ani v době, kdy se pořádá den otevřených dveří. Měli jsme možnost nahlédnout do kinosálu z 60. let 20. století či zhlédnout prostory bývalého reprezentačního bytu prvního prezidenta T. G. Masaryka s rozlehlou knihovnou.

Další významnou událostí pro nás byla návštěva Hradní stráže pod vedením pana kapitána Jiřího Havla. Díky jeho bezvadné organizaci jsme měli možnost vidět přehlídku zbraní, ukázku výcviku psů a zásahu proti narušiteli, ukázku motocyklů značky BMW, vystoupení kvintetu hudby Hradní stráže a slavnostní střídání na I. nádvoří Pražského hradu, kde jsme stáli v bezprostřední blízkosti jednotlivých strážníků. Vše probíhalo s vojenskou přesností a na minutu přesně. Nesmím opomenout, že jsme měli ještě oběd v místech hradní jídelny, kde jsme dostali hovězí vývar, řízek, bramborový salát a hrušku.

Zázemí pro náš třídenní pobyt nám poskytla Základní škola Kunratice, kde jsme měli možnost přespat v jednotlivých třídách a kde jsme měli také příležitost do večera sportovat na hřišti v přilehlém areálu.

Naše výprava dopadla výborně, neboť jsme zažili ponaučení, dobrodružství, zábavu, legraci, nadšení i únavu. Věříme, že společný zážitek v sedmé třídě podnítil pozitivní vzájemné vztahy a posílil hrdost žáků nad životem v České republice.

Monika Olšáková