Monika Olšáková druhá v GTP ČR

20.06.2019

Podpora, inspirace a spolupráce. To jsou hodnoty, které porota ocenila u vítězů ceny Global Teacher Prize ČR 2019

Vyhlášení letošních vítězů ceny GTP ČR proběhlo 10. června v prostorách Opera v Praze. Slavnostním večerem provedla všechny přítomné moderátorka Ester Janečková. Respekt a hold oceněným učitelům přišli vzdát kolegové, pedagogické osobnosti, partneři ceny i političtí představitelé. Vítězům pogratulovali ministr školství Robert Plaga, předseda senátního výboru zahrnujícího vzdělávání Jiří Drahoš a vrchní školní inspektor Tomáš Zatloukal.

Vítěze letošního ročníku vybrala odborná porota z 10 finalistů, které v květnu navštívila během výuky v místech jejich působiště. To, že výběr nebyl jednoduchý, neboť všichni z finalistů jsou jedinečné pedagogické osobnosti, přiblížil i jeden z porotců, ředitel soukromé sportovní školy v Litvínově Pavel Škramlík: "Během návštěv finalistů mám možnost se učit od těch nejlepších. Inspirují mě myšlenky excelentních učitelů, obdivuji jejich dovednosti, přístup a nadšení. Radostí je pro mě vždy setkání se skvělými osobnostmi a zážitek z výuky, která je promyšlená, smysluplná a rozvíjí každého žáka. Mají můj obdiv, protože svou práci dělají naplno a s láskou."

Vítězem letošního ročníku ceny se stal Tomáš Chrobák ze sousední Základní školy Baška u Frýdku-Místku. Cenu mu předali ministr školství mládeže a tělovýchovy Robert Plaga a generální ředitel O2 Czech Republic a.s. Jindřich Fremuth.

Druhé místo, na kterém se umístila Monika Olšáková vyhlásil předseda senátního výboru pro vzdělávání Jiří Drahoš společně s ředitelem Nadace České spořitelny Ondřejem Zapletalem.

Porotu u Moniky oslovil pedagogický konstruktivismus coby progresivní přístup k řízení učení žáků, jasně stanovený cíl hodiny a vlastní text připravený tak, aby se děti mohly učit samostatně i ve skupinách. Současně ocenila pečlivě zacílenou přípravu a promyšlený postup práce, předem stanovené důkazy o učení, respektující přístup, použití metod formativního hodnocení a důraz na téma ochrany životního prostředí.

Třetí místo vyhlásil školní inspektor a zároveň člen odborné poroty ceny GTP CR Tomáš Zatloukal a výkonná ředitelka Nadace BLÍŽ K SOBĚ Marcela Murgašová, kteří společně pogratulovali Františku Braunerovi z Gymnázia Olomouc - Hejčín.

Vítězové získali stromeček jabloně, která ponese symbolické plody jejich práce, a poukázku na odběr her v hodnotě 20.000 Kč pro školu, na které působí, od partnera ceny - společnosti Albi. Podle svého umístění také získali šeky v hodnotě 50.000 Kč, 40.000 Kč a 30.000 Kč.

Všichni finalisté obdrželi finanční a věcné dary od společnosti Dove, společnosti Papírna, knihkupectví Kanzelsberger, redakce Řízení školy a víno z produkce České zemědělské univerzity v Praze.

Koordinátorka ceny, Hana Matoušů k letošnímu vyhlášení říká: "Těší nás pozice, kterou si cena získává mezi odbornou i laickou veřejností, a velmi si vážíme toho, že je vnímána ne jako cíl sám o sobě, ale jako prostředek k tomu, podpořit a vyzdvihnout skvělé učitele, kteří mohou být vzorem a inspirací pro ostatní."

Co dodat? Velké poděkování Monice za skvělou reprezentaci a zviditelnění Janovic a popřát jí mnoho úspěchů a elánu do další, nejen pedagogické práce.

Ivo Tošenovjan, ředitel školy