Janovice ve Wrocławi

25.06.2018

V neděli, 24. června 2018, vyrazilo kolem padesáti žáků a přátel janovické školy do polské Vratislavi. Toto krásné historické město, které má přezdívku "polské Benátky", nás přilákalo zejména svou vyhlášenou Zoologickou zahradou. Místní ZOO, která je pátou nejnavštěvovanější zahradou v Evropě, nás nadchla supermoderním pavilonem s názvem Afrikárium - Oceánium s impozantním podmořským tunelem, obřími akvárii a rozmanitými vodopády. Byli jsme na dosah obrovitým kapustňákům, nebezpečným žralokům, pestrobarevným perutýnům či skotačícím lachtanům a tučňákům. Mohli jsme vidět historickou část, která byla založena ještě za dob tehdejšího Pruska (rok 1865), s moderními pavilony, které nabízely nejnovější výdobytky doby, jako jsou procházky pod hladinou vodních ekosystémů či popisky jednotlivých expozic v několika jazycích.

V těsné blízkosti úchvatné ZOO jsme měli příležitost navštívit okázalé exteriéry Haly století, která byla v roce 2006 zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO. Toto místo pro nás bylo místem relaxace a odpočinku, neboť jeho součástí je rozlehlá vodní plocha s velkým množstvím vodotrysků a fontán. Milým zpříjemněním bylo, že v každou celou hodinu za doprovodu podmanivé hudby jsme mohli býti svědky pestré a úchvatné vodní show.

Pro mnoho z nás byla velmi zajímavá procházka v nedaleké japonské zahradě, jež nás okouzlila malebnými stezkami, vodními kanály, pestrobarevným rostlinstvem, můstky různých tvarů a dominantním přírodním jezírkem. Celé místo bylo prolnuto orientálním duchem, klidem a harmonií.

Ráda bych poděkovala panu učiteli Mgr. Martinu Berkovi, že nám umožnil navštívit toto jedinečné místo a svou péčí a podrobným výkladem rozšířil naše povědomí o čtvrtém největším městě Polska.

Monika Olšáková