Noc s Andersenem

15.05.2024

Letošní noc s Andersenem se uskutečnila z pátku 26. dubna do dalšího sobotního dopoledne. Také letos jsme se sešli v poměrně hojném počtu, kdy mezi námi byli žáci převážně z páté a šesté třídy. Nebáli se k nám však připojit také žáci z 9. ročníku.

Tématem celé Noci s Andersenem byla kniha Ztraceni ve vlnách od české autorky Ivony Březinové. Kniha vypráví o dětech, které se vydají na plavbu výletní lodí, kde však druhý den na to vypukne oheň a skupina kamarádů, spolu s ostatními, se tak musí dostat co nejrychleji pryč.

V první části jsme měli jako celá skupina přijít na název knihy, se kterou jsme poté následně pracovali. Jenže ono to nebylo úplně snadné a mělo nás to, možná tak jako mne, trochu vyděsit tím, že jsme k tomuto úkolu museli použít morseovku. Nakonec jsme na to přišli a podle nápovědy a barev jsme vyluštili klíčový název Ztraceni ve vlnách.

Následně jsme si přečetli pár ukázek z knihy a postupně tak odkrývali pro nás neznámý obsah knihy. Na základě textu a obrázku jsme si vypsali postavy z příběhu, které nás provázely po celou dobu programu. Seznámili jsme se s postavami jako byla Mariana, Jonáš, malý Tim, Hardy a dvojčata Alfa a Beta.

Poté jsme si vyrobili ve skupinách, do kterých jsme se podle barev rozdělili, papírové kšilty. Každý si kšilt podepsal jménem postavy, kterou si vybral, a dozdobil jej dle své fantazie. Pak už nás, tak jako děti v příběhu po požáru na lodi, čekala evakuace, před kterou jsme se však museli napřed pořádně posilnit. Dali jsme si svačinu a plní síly jsme vyrazili na dobrodružnou cestu na záchranu našich životů z hořící lodi.

Naše cesta tak pokračovala na překážkové dráze, kdy jsme se, tak jako naši hrdinové, museli přeplavit s člunem přes rozbouřené vlny oceánu. Měli jsme to možná dokonce snad ještě těžší, protože jsme k tomu měli vždy jednu paní učitelku, která nám dělala závaží pro člun. Byla to legrace, ale spolu se slalomem nám to všem dalo celkem zabrat a my si tak na chvíli, po vítězné porážce proti vlnám, lehli na naše čluny a za klidné hudby si užívali pocit, že už jsme konečně v bezpečí.

A jak dobrodružství pokračovalo dál? To bylo necháno plně na naší fantazii. Rozdělili jsme se do dvojic a podle nápomocných názvů kapitol jsme příběh dokončili dle vlastního uvážení. Někdo příběhu ponechal šťastný konec, někdo naopak zvolil trochu smutnější cestu, ale za sebe opravdu můžu říct, že ať už ti mladší, tak starší vytvořili krásné příběhy, které se, věřím i ostatním, moc líbily.

Poté následovala večeře a následný večerní program. Bylo nám nabídnuto pár obrázků z knihy a v původních skupinách jsme na jejich základě měli vytvořit scénky, které měly končit "štronzem", pózou vyobrazenou na obrázku. I tady ve výsledku byly kousky velmi zdařilé a herecké výkony velmi přesvědčivé. Někteří se nebáli využít vyrobených kšiltů, ale také kulis, ze kterých si mnozí tvořili různé čluny, oceán a spoustu dalších originálních věcí pro divadelní představení.

Naše páteční výprava za dobrodružstvím se chýlila pomalu ke konci a my už šli pomalu spát, abychom byli plní síly také na sobotní program, který s sebou nesl pár dalších aktivit.

Ráno jsme započali rozcvičkou a snídaní a poté už nás čekala, všemi velmi oblíbená, čajovna. I tento ročník jsme si všichni mohli odnést spoustu tipů na zajímavé knihy.

A náš Andersen se pomalu a jistě chýlil ke konci. Abychom si odnesli nějakou vzpomínku, vyrobili jsme si pár náramků přátelství. Tak jako předchozí den u kšiltů se zde mnozí pořádně vyřádili a tvořili náramky různých barev.

Závěrem bychom, a teď nemluvím pouze za sebe, chtěli poděkovat paní učitelce Lúčanové a Ručkové, které pro nás Noc s Andersenem připravily. Byla pro nás radost pracovat na úkolech a společně tak sdílet náš zájem o tajemství skrytá v knihách. Věřím, že pokud se stejná akce bude konat i příštím rokem, většina z nás opět ráda přijde. ❤️

Eliška Prokopová, která se již druhým rokem ráda k nám na Noc s Andersenem vrací