Ondráš v Praze

24.05.2019

Janovický folklór na 5. ročníku Krojovaných slavností v Senátu ČR Praze

Časně zrána, v neděli 19. května 2019, přivítaly první ranní paprsky slunce Ondráše, Ondrášky a Zbujniky před autobusem, kterým odjížděli na dalekou cestu do Prahy. Na jaře nás do Senátu ČR na 5. ročník Krojovaných slavností pozval senátor a janovický rodák p. Zdeněk Nytra a my jsme si toho velice považovali. Autobusem cestovali nejen dospělí členové souboru, větší děti a muzikanti, ale i naši fanoušci a podporovatelé, což jsme velice ocenili, protože se velkou měrou podíleli na skvělé náladě a rozptýlili i naše obavy a starosti hlavně o to, jestli jsme na nic nezapomněli a jak nás vůbec v Praze přijmou.

Většina dětského souboru cestovala Pendolinem. Pro některé to byla první zkušenost s cestou rychlovlakem a vážně si to užili. Dětský vůz, který jsme měli rezervovaný, byl věrnou kopií obývacího pokoje. Nechyběla velkoplošná obrazovka, dětské hry, občerstvení, povídání, a tak tříhodinová cesta utekla jako voda.

Vystoupení folklórního souboru Ondráš z Janovic a dětského folklórního souboru Ondrášek z Janovic společně s cimbálovou muzikou Zbujnik přišlo na řadu v pravé poledne. Diváky v hledišti jsme s úspěchem bavili celou hodinu. Po předání pamětních listů od p. Nytry jsme sklidili veliký potlesk a poté jsme se odebrali na výborný oběd. Následovala prohlídka Senátu ČR, kterou ale zvládli jen dospělí, protože děti z časových důvodů spěchaly na zpáteční spoj domů. To bylo údivů na tvářích, když nás na chodníku u Malé Strany míjeli Černoši, Japonci, Vietnamci, Indiáni a téměř všichni mluvili jinou řečí. I my jsme oprášili angličtinu. Čekali jsme, že děti budou po náročném programu na zpáteční cestě odpočívat, ale chyba lávky. Plné zážitků z hlavního města i vystoupení měly tolik energie, že na nějaký odpočinek nebylo ani pomyšlení.

A dospěláci se v autobuse  na zpáteční cestě nenechali zahanbit. Bilancovalo se polední vystoupení a plánovala se další, slavilo se. Všichni jsme se ve večerních hodinách vraceli do se stejným pocitem hrdosti, že jsme mohli v Praze prezentovat janovický folklór Anny Dřevjané a Boženy Peterkové. Byl to moc pěkný výlet, plný emocí, radosti a kulturních zážitků.

Rádi bychom poděkovali všem našim fanouškům za podporu a rodičům dětí z dětského souboru, kteří s námi výborně spolupracují.

Gabriela Milotová, Naďa Ivánková