Setkání ekotýmů

09.12.2016

Setkání ZŠ Janovice a ZŠ Lískovec

Již potřetí se spolu setkaly ekotýmy ZŠ Janovice a ZŠ Lískovec. Každé setkání se zaměřuje na poznání druhého ekotýmu, na výměnu zkušeností a sdílení společných zážitků.

V letošním školním roce byly pozvány děti z Lískovce do Janovic, kde měly připraven pestrý program. Celý den jsme se vyskytovali v naší prostorné tělocvičně, kde jsme v šesti týmech pracovali na sedmi tématech Voda, Energie, Menu, Doprava, Odpady, Biodiverzita a Ekotým.

Na úvod našeho setkání jsme si navzájem vyměnili dárečky. Dostali jsme létající talíře, zatímco naši žáci vyrobili zápisník pro děti lískoveckého ekotýmu, kde jsme obal sešitu vytvořili bublinkovou technikou.

Co jsme celé dopoledne dělali? Začali jsme tématem Voda, jednotlivé týmy se zabývaly spotřebou vody a přemýšlely, kde v domácnosti je největší a kde nejmenší odběr. Následoval okruh Menu, v němž měly děti za úkol z letáků vyrobit plakátek, kde musel být připraven chutný, ale zdravý a vyvážený oběd. Následovala Energie, v níž si žáci zkusili zapojit s pomocí brambory, citronu či jablka jednoduchý elektrický obvod a poté se pobavit nad spotřebou energie v domácnosti. Po přestávce přišlo na řadu téma Odpady. Děti zde vtipně posouvaly nákladní autíčko, jemuž v cestě stály odpadky, a na vozidlo se nakládal pouze komunální odpad. Následovala Biodiverzita, kdy skupiny musely poznat, která zvířata se vyskytují v oblasti CHKO Beskydy a rozdělit je na obratlovce a bezobratlé. Předposledním okruhem byla Doprava, při níž se skupiny prováděly terénem s překážkami. Na samotný závěr bylo připraveno téma s názvem Ekotým. Zde děti obkreslily nejmenšího kamaráda a posléze na papír do hlavy vepsaly, na co člen ekotýmu myslí, do srdce uvedly, co má rád, do rukou, co nejraději dělá a do nohou, kam nejraději chodí.

Zjistili jsme, že naši žáci jsou velmi tvořiví, nápadití a dokážou srozumitelně prezentovat práci svou či celé skupiny. Oba naše ekotýmy při práci pozorovali páni ředitelé - z Lískovce pan Mgr. Libor Koval a z Janovic pan Mgr. Ivo Tošenovjan.

Děti hodnotily naše setkání jako poučné a zábavné, naši žáci byli pozváni do Lískovce, kde se sejdeme při našem dalším společném setkání. Jsme rádi, že máme v naší blízkosti školu, jež s námi ráda sdílí naše společné téma, a tím je ekologie.

Přikládáme odkaz na fotogalerii.

Mgr. Monika Olšáková