Studenti třetího ročníku ve škole čar a kouzel na Višňovce

22.05.2024

Ve středu 15. května vysadili rodiče třeťáků své děti na nástupišti 9 ¾, aby mohly ve Škole čar a kouzel na Višňovce zahájit své studium.

Hned, co se ubytovaly ve svých ložnicích, rozdělil je moudrý klobouk do 4 kolejí. Každá kolej měla ve znaku jiné zvíře: jednorožce, draka, mořského koníka a hada. Obdržela také válec, do kterého po celou dobu pobytu sbírala za jednotlivé hry, úkoly, projevy přátelství, spolupráce, odvahy a pracovitosti… kukuřičné kuličky. Bylo stanoveno, že kolej, která bude mít na konci pobytu nejvíce kuliček, získává školní pohár. Hned první body získaly děti za bojové pokřiky. Jistě poznáte, kterým týmům patří.

Ó, ó, jé! Ó, ó, jé!

Draci jdou do BOJE!

Jupí, jupí, jej,

UNICORN je nej!

V Bradavicích létáme,

Na Harryho máváme!

Mořský koník odvahu má,

všechno špatné překoná

a dobro vždy vykoná.

My jsme hadi,

co si se vším poradí,

a nic jim nevadí!

Máme se rádi!

Každý student si po celou dobu pobytu vedl sešit, který si hned první den ozdobil pavučinami, pavoučky, washi páskami či hvězdičkami. Do sešitu si vpisoval zápisky z hodiny lekvarů, bylinkářství či věštění. (Některé studentky si dokonce psaly deník). Vepisoval si do něj kouzelné formule. Vlepoval nálepky s tématikou Harryho Pottera, nebo text písničky Pět ježibab, která nás celým pobytem provázela.

Každý den přinesl spoustu zážitků. První den děti oceňovaly, že mohly samy vystoupat na horu, která nese jméno po Ronově kryse Prašivce. Cestou sbíraly kousky dopisů. Když jednotlivé kousky na vrcholu složily, našly poklad – Bertíkovy fazolky tisíckrát jinak, tedy bonbónky ze světa čar a kouzel, které mají spoustu příchutí. Těm, co chutnaly jako borůvka, cukrová vata, vodní meloun, zelené jablko, citrón, tutti frutti, nemohly děti odolat. Z těch, co chutnaly jako černý pepř, sopel, mýdlo, zkažené vejce, hlína, žížala nebo ušní maz měly ale vyloženě strach. Při ochutnávce jsme si užili spoustu legrace.

Cestou z Prašivé děti sbíraly dřevo na večerní oheň. Na ohni připravily v kotlíku jednotlivé týmy pro sebe i profesorky večeři – smaženou vaječinu. Tu namazaly na chleba a ozdobily zeleninou nebo lučním kvítím. Každý tým připravil z bylinek (černý bez, jitrocel) nebo ingrediencí z kuchyně také nápoj. Při servírování se děti předháněly v originalitě – na 4 různé způsoby nám i sobě popřály dobrou chuť.

Čtvrtek se nesl v kouzelnickém stylu. Po rozcvičce na koštěti jsme čarovnou formulí Myší ocas, hadí jed, kuří špára, tlustá čára. Ať je kouzlo všude hned! přivolali nejen paní kuchařku Broňku Hermanovou, která nám tento den vařila, ale i skutečnou kouzelnici Radanu. Ta dětem předvedla strhující kouzelnickou show. Zapojila do ní i děti. Naučila je 3 kouzla s gumičkami. Tancovala s nimi čarodějný tanec. Připravila pro ně soutěže, na které obstarala pomůcky ze světa Harryho Pottera: koště Nimbus 2000, pavouka Aragoga a vřeštící mandragoru. V závěru si děti vyrobily svou kouzelnickou hůlku.

Před obědem jsme si ještě stihli zahrát famfrpál a pohybové hry inspirované kouzelnickým světem. Velmi oblíbená se stala bojová hra na buldoka (trojhlavého psa, který střeží tajemnou komnatu).

Odpoledne jsme se vydali kouzelnickým autobusem do "zapovězeného lesa" – lesoparku v Dobraticích, kde měly děti prostor pro volné hraní a prozkoumávání tohoto tajemného místa.

A protože byly i navečer děti plné energie, uskutečnili jsme noční bojovku EXPECTO PATRONUM, ve které mohly děti předvést svou odvahu, sílu, vytrvalost, spolupráci a schopnost pomoci druhému. V lese jsme totiž ukryli svítící náramky různých barev. Úkolem dětí bylo získat od každé barvy jeden náramek. Potíž byla v tom, že les střežily tajemné černé bytosti se škraboškou na obličeji – tak zvaní maskomoři. Když děti chytli, mohly se zachránit ochranným kouzlem – papírkem, na němž byla napsaná čarovná formule expecto patronum. Hru jsme začali za světla, ale skončili za tmy. Hra byla plná dobrodužství, adrenalinu, smíchu, pláče, odhodlání, úleků, pádů, vítězství… Když přišly děti večer do svých ložnic, oči se jim zavřely dřív než se hlava dotkla polštáře.

V pátek proběhl na ZŠ v Janovicíh Den bláznivých účesů. Protože o tuto akci nechtěly děti přijít, zorganizovaly jsme ji i na pobytu. Děti dostaly prostor, aby si ve svých týmech vytvořily za pomocí gumiček, gelu, barevných sprejů na vlasy, tetovaček… na svých hlavách bláznovství. Vznikly tak účesy s legračními názvy. Vzpomenu např. účes Dědeček, Beruška, Pleťová kosmetika, Zlatonka, Vrtulka či Pankáč.

Před obědem, který jsme měli stejně jako ve středu v restauraci Kohutka, absolvovaly děti hodinu věštění z provázku s profesorkou Leonidou, hodinu lektvarů s profesorkou Minervou a hodinu bylinkářství s profesorkou Hermínou. Děti v nich mohly získat poslední body do svých odměrných válců. Když jsme po obědě spočítali kuličky, zjistili jsme, že výsledky jsou velmi těsné. Nicméně majitele školního poháru jsme zjistili. Vyhrála ho kolej Hadi, kterou navštěvovala studentka Tereza Golová, Miriam Gájová, Valérie Holešová a student Šimon Lex, Petr Schrom, Aleš Vojkovský a Matyáš Černiak.

To nejcenější – což je ČAS STRÁVENÝ S PŘÁTELI A HROMADA ZÁŽITKŮ – však vyhrávají všechny týmy: jednorožci, mořští koníci, dračí bojovníci i hadi.

Na závěr bychom rádi poděkovali rodičům. Ti na společný stůl napekli plno sladkých a slaných dobrot, což je základ pro to, aby na pobytu panovala opravdová pohoda. A ta tady byla. Děkujeme.


Lenka Ševčíková, Lenka Pospíšilová a Boženka Minichová