Takhle chutná lázeňská pohoda

24.06.2017

Dne 21. června žáci 4. a 5. třídy na vlastní kůži zakusili, jak chutná lázeňská pohoda v Teplicích nad Bečvou. Z Janovic odjížděli v brzkých ranních hodinách, aby mohli posnídat u Galášova pramene a snídani zapít zdejší minerální zdravou vodou.

O čtvrt na deset už je vítala průvodkyně ve Zbrašovké aragonitové jeskyni, nejteplejší jeskyni v celé České republice (teplota se zde pohybuje okolo 14 stupňů Celsia, a právě proto se zde nevyskytují netopýři). Žáci mohli obdivovat unikátní výzdobu, kterou tvoří minerál aragonit, raftové stalagmity nebo kulovité povlaky, které připomínají pocukrované, do zlatova osmažené koblihy. Na vlastní oči se přesvědčili, že nejnižší úrovně jeskyní jsou trvale zaplněny plynem oxidem uhličitým.

Po prohlídce jeskyně dostaly děti rozchod, aby si mohly užít lázeňskou promenádu. Po nákupu suvenýrů nakonec stejně všechny zakotvily u řeky Bečvy, kde si osvěžily nohy. Některé voda zlákala natolik, že neváhaly svléknout své svršky a nechaly unášet svá těla v mírném proudu směr město Hranice na Moravě. Příště si určitě nezapomeneme nabalit také plavky.

V době poledne jsme se rozhodli vystoupat po naučné stezce plné zajímavých otázek až k Hranické propasti. Byli jsme fascinovaní místem, jehož dno dosud nebylo zcela změřeno a doposud naměřená hloubka od hladiny jezera (404 m.) činí z Hranické propasti nejhlubší zatopenou propast na světě.

Plni zážitků jsme před druhou hodinou nastoupili do vlaku. Myslím, že na tento školní výlet budou všichni dlouho vzpomínat.

Mgr. Lenka Ševčíková