Úklid obce

10.04.2017

S radostí a s velkým nasazením vyrazili první dubnovou středu žáci ZŠ Janovice uklidit obec. Do terénu se vydaly děti prvního až devátého ročníku. Po předem vytyčených trasách vyšly do všech částí obce od lesíku pod Menšíkovými, kolem Řehákova kopce, na trase, kde bydlí paní učitelka Kojecká směrem na Hradisko, po toku naší Říčky až po kolonii nad hospodou.

Malé děti braly úklidovou akci jako velké dobrodružství, kdy vysvobozovaly odpadky z příkopů, kolem potůčků nebo z pletiv plotů. Starší děti se zlobily, kolik nepořádku se dá najít na tak malém území, které dostaly uklidit. Každá skupina vyfasovala červené pytle, rukavice a od desáté hodiny dopoledne obcházela svůj terén.

A co jsme všechno našli? Kromě běžných věcí, jako obaly od bonbonů, sušenek, to byly rovněž sáčky, tašky, PET lahve, skleněné lahve či kusy látek. Mezi největší zajímavosti patřilo v příkopě nalezené koště, v potoce umyvadlo, v křoví bota či pod mostem léky. V odlehlých místech jsme také bohužel narazili na černou skládku. Tu jsme nahlásili na obec a věříme, že bude odstraněna. Každá třída posbírala minimálně dva plné pytle, ale rekord byl u čísla pět.

Třídy druhého stupně využily návštěvu jednotlivých míst obce k focení a zaznamenávání jednotlivých rostlinných druhů na území obce. V rámci projektu Tajný život obce jsme získali velké množství poznatků o druhovém složení bylin v Janovicích. Fotky jednotlivých tříd jsou odesílány s pomocí aplikace PlantNet do francouzské Guiány a vyhodnocovány. Kromě zajímavých druhů rostlin žáci nacházeli i drobné živočichy. Potěšil nás nález několika mloků skvrnitých na trase.

Celý den hodnotíme jako vydařený a jsme spokojeni s tím, kolik jsme toho stihli uklidit. Samy děti nás nabádaly, abychom tuto akci zopakovali. Rozhodli jsme se vrátit uklidit obec opět po letních prázdninách. Čistá obec nám činí radost. Věříme, že stejně tak i Vám.


Mgr. Monika Olšáková