Vánoční jarmark

12.12.2019

V letošním roce proběhl Vánoční jarmark na naší škole nezvykle brzy, a to již 30. listopadu, na samém počátku nejkrásnějšího období roku - Adventu. Po dlouhé době proběhl ve spojení s tradiční akcí Českého červeného kříže: Rozsvícení vánočního stromu.

Děti se na tento den těšily a téměř po celý listopad se pilně připravovaly. Do stánků, které byly rozmístěny na chodbě prvního stupně, vyrobily záložky, zápichy s vánočními motivy, pytlíky na sušené bylinky, drátkované andílky a zvonečky, papírové ozdoby nebo anděly velkých rozměrů ze dřeva a sádry. Stánky dětí doplnili prodejci z blízkého i dalekého okolí. Poprvé se objevil stánek s nabídkou krásných knih. Rodiče si mohli knihy prohlédnout a přispět částkou k zakoupení knižní publikace či zakoupit rovnou knihu do třídní knihovničky dané třídy. Děkujeme nakladatelství Kapitola, které nám knihy zapůjčilo.

V jedné ze tříd byl tradičně umístěn "Vánoční bufet", ve kterém jste mohli posedět a rozjímat u kávy, čaje, výborné buchty či toastu, který vám ochotně připravila děvčata z 6. třídy.

Tu pravou předvánoční atmosféru děti navodily svým vystoupením v tělocvičně. Naši nejmenší, Andílci ze školky, vystoupili se svým pásmem básniček, písní i krátkým divadlem, a to i přesto, že hlavní aktéři onemocněli neštovicemi.

Na andílky navázaly děti ze školy. Jejich vystoupení provázelo "zlobení" Honzíka Boora, který nám zazlobil celkem třikrát. Na první zlobení naše moderátorka Nikolka Žídková reagovala slovy: "No, počkej, už brzy budou chodit čerti!" A přišla Kája Sacká s básní o mikulášské nadílce. Podruhé Honzíkovi, který právě podlehl hrám na mobilním telefonu, pohrozila: "Ty snad promeškáš i vánoční nadílku!" To byl pokyn pro Dominika Mazoura, který přednesl báseň Vánoční, a děti ze 3.třídy, které na písničku Jingle bells rock zatančily, jak může vypadat takový Ježíšek a jeho pomocníci při nadělování dárků. Na to navázali žáci 7. třídy. Ve své divadelní hře představili divákům vánoční tradice - některé možná znali (házení střevícem), o některých možná kdysi slyšeli (ovázání stolu, aby rodina držela pohromadě) a některé pro ně byly úplně nové (věštění z hrnečků). Když se naši "herci" vydali do kostela na mši svatou, nastoupil na scénu školní sbor. V doprovodu klavíru (Markéta Lúčanová), kytary (Ivana Spratková), basy (Jakub Spratek), houslí (Andrea Pospíšilová) zazpívali písně Bratři, já jsem slyšel a českou verzi písně Let it snow. A to se na scéně znovuobjevil "naštvaný" Honzík Boor, který zahodil žákovskou knížku plnou poznámek... Po přečtení poznámky: "Svým zpěvem úmyslně ruší hodinu zpěvu!" před všemi svatosvatě slíbil, že se polepší a školní sbor ho v tom podpořil písní Změním se. S diváky se pak sbor rozloučil písní Marka Ztraceného Snad se něco stane, při které se hrou na bubny představil Ivo Pospíšil. O závěr bohatého programu v tělocvičně se postaral folklórní soubor Ondrášek z Janovic, pod vedením paní vychovatelky Hanky Kimlové.

Věříme, že Vás děti svým vystoupením potěšily.

Přejeme Vám pohodový advent, naplněný radostí z úklidu i pečení, a příjemné čekání na Ježíška.

Lenka Ševčíková, Markéta Lúčanová

Dovolujeme si přiložit několik snímků pana Miroslava Goly a také odkaz na fotografie, jejichž autorem je paní Jana Kutlvašrová: