Vánoční jarmark

24.12.2023

V pátek 15. prosince se konala na naší škole již tradiční akce, a to Vánoční jarmark. Děti tak dostaly příležitost ve svém stánku prodat výrobky, které ve svých třídách vytvořily. K mání byly dárkové tašky, perníčky, soli do koupele, zasněžené vesničky, andílci, vánoční přání, svítilny, ozdoby na stromeček, záložky do knížek, poselství v oříšku, vánoční skřítci…

Kromě šikovnosti dětí mohli návštěvníci na stáncích obdivovat i zručnost místních prodejců: u paní Gřundělové Vám oči přecházely nad šitými kabelkami, taškami i peněženkami, u Bánášů nad dřevěnými lucernami a u pana Ralenovského nad dřevěnými vyřezávanými vánočními ozdobami. U Bartošů jste si pochutnali nad křupavým domácím chlebem se škvarkovou pomazánkou posypaným cibulí, od paní Běrské jste si zase odnesli marmelády všeho druhu.

Naplnit svá bříška si lidé mohli i v jídelně, kde usměvavé paní kuchařky prodávaly vánoční zelňačku. Posezení bylo připravené také v místní kavárně, kde Vám ke kávě děti z naší školy připravily toast, ukrojily frgál, naservírovaly muffin či buchtu.

Namísto lití olova nám v tomto roce Šimon Zeman, Pavel Jurtík a Andrii Rudyi v jedné ze tříd představili výrobu zlata. Ve svých komentářích si však dávali pozor na jazyk a nic z tajné receptury neprozradili. (Na pozlacení jmelí tedy budeme muset i v tomto roce použít zlatý sprej nebo se spokojit s přírodní zelenou barvou).

Ve druhé třídě si svůj stánek otevřela paní Veronika Jahnová z knihkupectví Kapitola. Každý, kdo do stánku s dětskou knihou zavítal, si jistě všiml, jak velký přehled o knížkách má. Mohl poznat, že knihy, které prodává, má přečtené, dokáže na ně říct svůj názor, ví, jaké knihy děti baví číst… Každému, kdo měl zájem, ochotně a ráda poradila.

Potěšit se vánočními básničkami, písněmi, tanci i divadlem mohli všichni přítomní zase v tělocvičně školy. Stačilo se jen pohodlně usadit, na chvíli se oprostit od předvánočního shonu a nechat se unášet programem, který pro ně připravili andílci z mateřské školky, cérečky a ogaři z folklórního souboru Ondrášek i pastuškové, andělé, Josef, Marie, měsíčci, víly, matka, dcery a lid v podání žáků základní školy. V první části svého vystoupení děti z 1. a 2.třídy sehrály živý Betlém. Připomněly nám, že o Vánocích slavíme zejména narození Ježíška. K jejich vystoupení jim zpíval a hrál školní sbor. Hned na to děti představily pohádkovou tvář Vánoc – vystoupily s pohádkou O dvanácti měsících. Na cimbál děti doprovodil Matteo Stařičný, na klavír zahrála paní učitelka Markéta Lúčanová. V hlavních rolích se představila Amálka Štrichová jako macecha, Tamarka Pečinková jako Holena, Eliška Benešová jako Maruška a Sebík Jordán coby ženich. Hodně diváků však dodnes vzpomíná i na ladné tanečky jarních, letních a podzimních víl, které Marušku obdarovaly fialkami, jahodami i jablíčky, na sílu dvanácti měsíců či bíločernou krávu, kterou na sebe oblékl Toník Vojvodík a Dominik Mazour. Písničky z pohádky se dětem vryly hluboko do paměti, myslím, že si je budeme zpívat ještě i v létě.

V závěru bych ráda poděkovala všem rodičům za podporu, pomoc s kostýmy i čas, který s námi na jarmarku strávili.

Přeji všem svátky plné pohody strávené v kruhu svých nejbližších.

Lenka Ševčíková