Výšlap na Skalku

02.10.2023

V úterý 26. září jsme se spolu s žáky třetích tříd vydali prozkoumat další z beskydských vrcholů – Skalku. Na cestu jsme si s sebou vzali průvodce ze společnosti Společně na Lysou, odborníky na slovo vzaté, Martina a Petra.

Výpravu jsme započali v Kunčicích pod Ondřejníkem, kam jsme dorazili autobusem a vlakem. Po 9 kilometrech pěší túry, která vedla přes Skalku a Opálenou jsme dorazili na vlakovou zastávku na Čeladné.

Když děti na druhý den výpravu hodnotily, ocenily, že nám vyšlo počasí a že jsme měli shora překrásné výhledy na okolní beskydské hory a města.

Dětem se také líbila procházka původním beskydským lesem, ve kterém nechyběly buky a jedle. Některé děti zvlášť oceňovaly náročnost trasy – kamenitou cestu i úzký traverz.

Dále obdivovaly, kolik toho průvodci věděli o přírodě: vyprávěli nám o bukvicích, které chutnají jako oříšky, o hnízdě drozda, o stopách jelena, laně, o praseti divokém a jeho malůvkách, o přírodní rezervaci, o tom, kde se vzal v lesích písek, jakou paseku udělá v lese kůrovec…

Děti také hodně vzpomínaly na zastávku u oveček. Líbilo se jim, jak pan majitel svým hlasitým Malá, malá! přivolal většinu oveček a oni si je mohly pohladit či je krmit mrkvičkou a chlebem.

Některé děti chválily frankfurtskou polévku, přírodovědné hry i cestu autobusem a vlakem. Potěšilo je, že se pro velký úspěch znovu hrála hra Kolíček.

V závěru našeho putování dostaly všechny děti od Martina a Petra pamětní list a placku na batoh s obrázkem zvířete, které se v Beskydech vyskytuje. Tu si mohly připnout k placce, kterou získaly v 1. třídě na Satinských vodopádech a k placce, kterou obdržely loňský školní rok na Prašivé.

Už teď se těšíme, že si příští rok sbírku o další kousek rozšíříme.

Lenka Ševčíková