Vzhůru za kulturou

02.03.2024

Po delší odmlce jsme se s našimi žáky opět vypravili do Těšínského divadla za kulturním zážitkem. A nejlepší cestou, jak ono divadelní představení ohodnotit, je dát příležitost přímo těm, kteří ho spolu s námi učiteli zhlédli:


Recenze na divadelní hru

Balada pro banditu

Divadelní hru napsal Milan Uhde, který se inspiroval knihou Nikola Šuhaj loupežník od Ivana Olbrachta.

Divadelní hra, na kterou vyrazil 2. stupeň spolu s 5. třídou do Těšínského divadla, mě vtáhla a upoutala už od prvních okamžiků, kdy mě fascinovala velkolepě, a řekl bych, i moderně zpracovaná hudební složka, kterou bezchybně doprovázel tip ťop provedený kánon. Herecké výkony jak Šuhaje, tak i všech na place, se mi opravdu zalíbily natolik, že jsem hru musel hltat až do poslední minuty. Kulisy byly chytře vymyšlené a vzhledově naprosto dostačující, hlavně u scén, kdy četníci přechází přes dřevěný most s fenomenálně vymyšleným světlem. To jsem si říkal, že už to nemůže být lepší.

Jediné, co bych vytknul, je používání skutečných cigaret, protože jsem ten dým cítil až úplně v poslední řadě celého divadla. Nicméně je to pouze maličkost a atmosféra v celé hře byla neskutečná, takže naprosto převažovala všechny chybičky.

V divadle jsem mockrát nebyl, ale jistě vím, že zrovna tato hra bude na nejvyšších příčkách, protože jsem to zkrátka hltal scénu za scénou a užíval si každý okamžik.

Nakonec recenze se ještě přiznám, že jsem hru místy nechápal a musel jsem se doma poradit s webovým prohlížečem, co se v některých scénách vlastně stalo.

Autor recenze Josef Horálek, 9. třída