Čtenářská výzva

16.12.2020

"Podmaň si sílu knih a můžeš měnit svět". Vojta Dyk

V minulém školním roce proběhla na naší škole již třetím rokem Čtenářská výzva, do které se mohli zapojit všichni žáci školy, kteří rádi čtou a rádi přijímají a plní výzvy. V čem Čtenářská výzva spočívá? Žákům jsou předložena kritéria, podle kterých si knihy vybírají. Těchto kritérií bývá 10 a každým rokem se tvoří nová. Žáci si tedy musí vybrat např. knihu, která má čtyřslovný název, knihu, jejíž název je v rozkazovacím způsobu, knihu inspirovanou skutečnou událostí, cestopis apod. Poté již zbývá jen knihy přečíst a splnit požadovaná zadání.

Jelikož minulý školní rok byl zasažen opatřeními v rámci pandemie coronaviru, rozhodli jsme se ocenit žáky, kteří splnili čtenářskou výzvu, až nyní, tedy v prosinci, a pod stromeček jim nadělit odměnu v podobě knižní poukázky na nákup knih v knihkupectví Kapitola, s nímž již několik let spolupracujeme. Z důvodu prodloužení vánočních prázdnin se ale s některými žáky letos už nespatříme, proto zmíněný poukaz obdrží jako novoroční dárek po návratu zpět. Věřím však, že radost z dárku nebude o nic menší. 

Jsem ráda, že naše školní knihovna může žákům nabízet velké množství nových a zajímavých knižních titulů, které si děti mohou vypůjčit domů nebo pro práci v dílnách čtení. Touto cestou bych chtěla poděkovat obci Janovice, která nám každý rok poskytuje potřebné finance na nákup nových publikací, a pomáhá nám tak rozvíjet a podporovat u našich žáků čtenářství. Díky tomu u nás žáci mohou najít pestrou nabídku knih, a to od těch nejmenších, kteří se teprve začínají učit číst, až po ty nejnáročnější.

Markéta Lúčanová