Nespoutané Jeseníky

23.11.2021

Juchú, jedeme! Tahle krátká a výstižná věta odstartovala naše putování po krásách Jeseníku. Celé putování zahájil první stupeň, tedy 3. - 5. třída, který se vypravil na eko pobyt hned začátkem měsíce října. Poté následoval pobyt druhého stupně, tedy 6. - 9. třídy.

Po příjezdu se děti ubytovaly v již známém penzionu v Petříkově, prošly si blízké okolí a byl zahájen odpolední program. Mezi venkovní aktivity na pobytu patřily olympijské hry, výroba badatelských pomůcek, výlety po okolí a spousta her v lese.

Úterní den tedy začal vydatnou snídaní a přípravou na celodenní výlet na Šerák. Cesta utíkala velmi rychle a svižně, neboť největším "tahounem" pro děti byla chata na vrcholu.

Středeční dopoledne jsme si vyrazili na malou procházku po Ostružné pozorovat tzv. "přírodní patro" a krásy tamních lesů. Odpolední program se nesl ve znamení zvířecích stanovišť a kreativní tvorby - výroba triček a masek ze sádry. Tento den jsme zakončili zpěvem s kytarou.

Žáci 3. a 4. třídy ve čtvrtek odjeli na výlet do jeskyní Na Pomezí, který završili badatelskou činností v potoce.

Všichni žáci zakončili svůj pobyt v Petříkově krásným filmem Planeta Česko.

V pátek ráno byli všichni moc smutní, že už musí opustit Petříkov, ale zároveň se těšili domů, za svými rodiči.

za pedagogický sbor Evelína Sigmundová 


A nyní očima našich žáků 2. stupně:

Milý janovický školní webe,

chtěli bychom ti napsat o svých zážitcích z ekologického pobytu v Petříkově.

Bylo tam skvěle. Zažili jsme tam supr zážitky od jízdy lanovkou až po dělání masky ze sádry. Ale popořádku.

V pondělí 11. října jsme se brzo ráno sešli na školním parkovišti, tam jsme se na týden rozloučili s rodiči a vyrazili na více než tří hodinou cestu do Petříkova. Na pobyt jel celý druhý stupeň. Dorazili jsme kolem dvanácté hodiny, šli se vybalit a nasvačit. A čekala nás netradiční olympiáda, která nás bavila. Zasoutěžili jsme si v disciplínách jako házení s listem, skákání snožmo do dálky, cvrnkání žaludem nebo v přenosu vody na lžíci. Před večeří jsme si udělali ještě procházku. Cestou jsme narazili na studánku. Třeba Pepa se z ním napil pětkrát, prý ta studánka dávala krásu. Ale zhodnotil, že se na něm nic nezměnilo... Na večeři jsme měli hranolky s masem. Celkově nám jídlo hodně chutnalo, na konci pobytu jsme dokonce kuchařům zatleskali. V pondělí jsme měli jít spát brzy, čekal nás totiž celodenní výlet.

V úterý jsme měli snídani formou švédských stolů, která byla denně. A že bylo z čeho vybírat! Po snídani jsme se teple oblékli a vyrazili na Šerák. Líbila se nám cesta lanovkou. Sice byla celkem zima, ale výhled byl moc pěkný. Kdo chtěl, mohl před vrcholem Šeráku odbočit a jít ještě na Keprník, který prodloužil cestu o 3 km. Byla tam kosa, chvíli jsme dokonce necítili ruce, ale stálo to za to! Po cestě ze Šeráku jsme šli kolem Obřích skal a Vražedného potoka. Na večeři jsme měli vepřo-knedlo-zelo. Na závěr večera jsme si všichni zazpívali a šli spát.

Ve středu jsme se po snídani rozdělili do dvou skupin. Jedna byla na vedlejší chatě s p. uč. Pitříkem a ta druhá zůstala na chatě s p. uč. Lúčanovou. Obě skupiny pracovaly s letošním hlavním tématem, a tím byl les a stromy. Četli jsme příběh, dokončovali jej, kreslili, přemýšleli... Po obědě jsme šli na procházku, kde nás po celou dobu doprovázel déšť. Po pauze jsme se rozdělili na 6.+7. třídu a 8.+9. třídu a dělali jsme si navzájem masky ze sádry. Jeden si lehl a nechal si na obličej pokládat sádrové obvazy. Bylo to supr, skvěle se pod ní relaxovalo. Na večeři bylo rizoto a po večeři jsme si hráli různé deskové hry.

Ve čtvrtek jsme pracovali s textem o kůrovci, a dokonce o něm tvořili životabáseň. Ještě před obědem jsme šli ven a vydali se cestou k lesu, kde na nás už čekala hra "na desperáty". Běhali jsme po lese a hledali tváře na papíru, které byly přidělány ke stromům. Museli jsme si pamatovat obličeje, jaký má kdo nos, bradu, čelo, vlasy atd. a poskládat, jak správně k sobě jednotlivé kousky patří. Hra nás moc bavila. Po obědě, výborné svíčkové, jsme měli dlouhý odpolední "klid". Poté jsme si dodělávali masky ze sádry, aby si ji každý, kdo chtěl, mohl odvézt na památku. Po kynutých borůvkových knedlíkách jsme si zahráli eko kufr. Byly to teda nervy! No a čekal nás poslední večer a poslední noc v Petříkově.

V pátek jsme se hned po snídani začali balit, abychom vše stihli. Přesunuli jsme se na horní chatu, kde jsme ještě pracovali s citáty o přírodě a dělali jsme zpětnou vazbu, kde jsme si říkali, co se nám na pobytu líbilo a co ne. Poté jsme šli na oběd a po obědě nás už čekal autobus. Už jsme se těšili domů, bylo nám už smutno.

Celý pobyt se nám moc líbil, byli bychom rádi zažili další takový. Doufáme, že v Janovicích bylo taky tak hezky.

Zdraví Adélka, Adam a Pepa ze 7. třídy

Celým tématem nás provázelo téma stromy, les, příroda.

A nyní již ponechme promlouvat fotografie, které mnohdy řeknou více než slova: