Hurá na Prašivou!

03.11.2023

Ve středu 27. 9. jsme se společně, 4. a 5. třída, vydali na poznávání přírodních krás našich hor Beskyd. Velmi dobré zkušenosti máme s organizací SPOLEČNĚ NA LYSOU, kteří nás i v tento den provázeli při cestě na Prašivou.

Zkušení lektoři Petr a Petra nás vedli po málo známé trase z autobusové zastávky Raškovice Ondráš až na vrchol Prašivá. Během cesty jsme měli možnost vidět soutok řek Morávky a Mohelnice, vzorky různých živočichů, kteří se v této oblasti nacházejí. Po krátké svačinové přestávce jsme měli možnost se jít podívat na vodopády Pod Kyčmolem. K naší smůle bylo počasí pro túru úžasné – sluníčko a teplo, ale pro vodopády nevhodné. Vodopád byl totiž téměř vyschlý.

Během naší cesty jsme dále mohli slyšet vyprávění o výskytu medvěda, rysa a vlka na území České republiky. Opakovali jsme si různé druhy stromů a rostlin.

Abychom se nemuseli ptát našich lektorů, kdy už budeme na Prašivé, dostali jsme ve skupinkách vlastní mapu s vyznačenou trasou.

Na vrcholu Prašivá jsme si odpočinuli, načerpali síly domácím jídlem nebo dobrůtkami, které jsme si zde mohli zakoupit. Pro vzpomínku děti dostaly účastnickou pohlednici. Poté jsme sešli dolů po žluté značce a z Vyšních Lhot jsme dojeli až do Janovic.

Trasa nám ukázala zase jiné území kolem Prašivé, které jsme neznali. Poděkování patří hlavně lektorům Petrovi a Petře, kteří nás celou cestu provázeli a ukazovali nám zajímavosti v Beskydech.