Janovice vyjádřily solidaritu

10.03.2022

JANOVICE VYJÁDŘILY SOLIDARITU UKRAJINĚ A ZÁROVEŇ POMOHLY. Při psaní těchto řádků cítím hrdost nad tím, jak proběhly dvě akce na janovické škole, které měly za cíl podpořit ukrajinský lid v boji proti ruské agresi.

Obě se udály minulý týden. První akcí byl modro-žlutý den, který byl vyhlášen Žákovskou radou na minulou středu 02. března. Zároveň v tento den začala materiální sbírka na pomoc Ukrajině. Děti a učitelé vyjádřili svou solidaritu modro-žlutou kombinací nejen oblečení, ale také různými doplňky, které byly často velmi vynalézavé. Zároveň v hodinách učitelé s dětmi citlivě rozebírali téma válečného konfliktu.

Sbírka samotná, kterou organizovala škola ve spolupráci s obcí, trvala až do pátku odpoledne. Výsledek byl naprosto skvělý a konečný součet vybrané pomoci přinášíme níže. Bylo až dojemné, jak po celé tři dny dospělí i děti nosili materiální pomoc, která je v tuto chvíli pro Ukrajinu velmi potřebná.

Ještě v pátek jsme museli narychlo vyřešit logistický problém, protože místo v Ostravě-Přívoze, kde jsme původně plánovali materiál převézt, bylo dočasně uzavřeno. Proto jsme jednu část sbírky (spacáky, deky, karimatky, léky a komunikační elektroniku) převezli na Ostravici, kde ještě týž večer byla naložena a putovala na Ukrajinu, přímo k vojákům. Druhou část, tu největší, pak naložili a převezli na nádraží do Bohumína hasiči z Bystrého a Janovic, za což jim patří rovněž velký dík. Rovněž tato část sbírky byla ještě téhož večera naložena do vlaku ČD, který o půl osmé odjížděl na Ukrajinu. Část hraček, pastelek, omalovánek i her jsme navíc poslali i do tábora ve Vyšních Lhotách, kde budou rozdány dětem, které se svými maminkami uprchly před válkou.

Jsme moc rádi, že takto krásně jsme společně dokázali naplnit motto celé akce:

"Dávat znamená dostávat. Nebuďme nečinní a pomozme!"

Všem, kteří přispěli a pomáhali, moc děkujeme.

Za ZŠ a MŠ Janovice a Obec Janovice

Ivo Tošenovjan