Noc s Andersenem
V pátek 11. dubna si přišli na své milovníci příběhů, čtenáři, pisatelé a dobrodruzi, kteří toužili přespat ve spacácích a na žíněnkách se svými spolužáky a učiteli ve škole. V 16 hodin odpoledne totiž vypukla NOC S ANDERSENEM pro žáky 1. stupně naší školy.

Protože se ve skupinách sešly děti z různých tříd, museli jsme se nejprve seznámit. K tomu nám velmi dobře posloužili lovci informací či hra PRAVDA nebo VÝMYSL. Po těchto aktivitách jsme se o sobě dozvěděli zajímavé věci, např. jsme zjistili, kdo mluví ze spaní, brečí u filmu, umí vařit nebo vyprávět vtipy.
Po seznámení jsme začali číst knížky, které jsme pro letošní Noc s Andersenem pro děti vybraly. Stránku po stránce jsme tak postupně odhalovali zajímavé, napínavé, neuvěřitelné, zamyšlení hodné příběhy.
Pro děti 1. a 2.třídy to byl něžný, jemný, poetický příběh ukrytý v knize Daisy Mrázkové NÁDHERNÉ ÚTERÝ, který vypráví o smutné babičce a její dávno ztracené panence. Příběh, u kterého si děti uvědomily, jak všechno souvisí se vším a jak dokáže jedna událost ovlivnit spoustu událostí dalších i že všechno zlé je k něčemu dobré.
Starší děti prvního stupně (třeťáci, čtvrťáci a páťáci) pracovali s knihou Petra Síse NICKY A VĚRA. Ta vypráví skutečný příběh skromného nenápadného hrdiny, mladého Angličana Nicholase "Nickyho" Wintona, který se v roce 1939 podílel na záchraně dětí a jejich převozu vlaky z Prahy do Londýna. Jednou ze zachráněných dívek byla právě Věra Gissingová.
Žádná Noc s Andersenem by se neobešla bez her a už vůbec ne bez literární čajovny nebo filmové kavárny. Starší děti se po velmi oblíbené hře Na schovávanou usadily do čajovny, ve které světýlka a svíčky navodily tu pravou čtenářskou atmosféru. Každý do této čajovny přinesl svou oblíbenou nebo rozečtenou knížku, kterou ukryl do obálky. Na obálku napsal nebo nakreslil slova, která knihu vystihují. Každý následně dostal příležitost se začít do knížky, která ho díky obálce zaujala. Bylo příjemné si potom u čaje o knížkách vyprávět.
Děti první a druhé třídy si do své čajovny přinesly také svou oblíbenou nebo rozečtenou knihu. Po krátkém čtení každý povyprávěl, o čem kniha je, proč si ji vybral a komu by ji doporučil. Potom vytvořily knižní mosty, tzn. prostřídaly různé spolužáky a hledaly věc, vlastnost, co spojovalo jejich knihy.
Na druhý den se prvňáčci a druháčci po vydatné snídani pustili do šití vlastních panenek, aby je po návratu domů mohli pustit do světa – darovat a sledovat, kolik radosti jejich "slečna Brambůrková" udělá. Tato aktivita děti moc bavila, jejich fantazie a kreativita neznala konce.
Starší děti si stejně jako desetiletá Věra v pěstounské anglické rodině připravily pravou anglickou snídani: džus, černý čaj s mlékem, fazole v rajčatové omáčce, opečený toastový chléb, vajíčka, šunku, opékanou slaninu, cherry rajčata. Po snídani dočetly příběh a zjistily, že se skutečně stal, že Nicholas Winton opravdu existoval a tím, jak pomohl dětem za druhé světové války, se nikde nechlubil. V krátkém sestřihu jsme si pustili jeho vystoupení v BBC, kam mu přišly zachráněné děti poděkovat, což dojalo nejednoho z nás. Po zhlédnutí dokumentu dostaly děti příležitost napsat Nickymu dopis. Kdo chtěl, mohl jej také nahlas přečíst.
Na závěr se děkovalo, rozdaly se dárky a účastnické listy a s myšlenkou, že si za rok Noc s Andersenem zase rádi zopakujeme, jsme se vydali domů.
Lenka Ševčíková
PS: Děkujeme všem rodičům, kteří na Noc s Andersenem něco dobrého napekli.