Zdravá pětka - I. stupeň

21.02.2023

V tomto školním roce se ZŠ Janovice zapojila do vzdělávacího programu Zdravá pětka, který je zaměřený na správnou výživu.

Děti z 1. - 4. třídy absolvovaly tento dvouhodinový blok ve třídě. V první části se sesedly kolem obrovského plakátu výživového talíře, který můžete vidět na obrázku vlevo, a formou rozhovoru s lektorem, jímž byla paní Dita Štichauerová, porozuměly dělení potravin na ovoce, zeleninu, sacharidy a bílkoviny. Uvědomily si, které potraviny do těchto skupin patří a jaké je jejich zastoupení na našem talíři. Dozvěděly se, že při každém jídle by měly být na talíři zastoupeny sacharidy, bílkoviny a ovoce nebo zelenina.

Ve druhé části programu pak děti soutěžily v týmech a zúročily všechny znalosti nabyté v první části. Tvořily zdravé svačinky, snídaně, obědy i večeře, hledaly na talířích nezdravá jídla, poznávaly potraviny podle hmatu, odpovídaly na záludné otázky (např. Kolik medu vyrobí včela za svůj život? Kolik vajíček snese 1 slepice za 1 den? Jakou barvu mohou mít maliny?...).