Kniha džunglí

05.05.2017

KNIHA DŽUNGLÍ

aneb

SÍLA SMEČKY V KAŽDÉM VLKU TKVÍ A SILOU VLKA JE SMEČKA ZAS

V úterý 25. dubna vyjela třetí a čtvrtá třída na prožitkový pobyt do komfortního hotelu KAM v Malenovicích. Hned na úvod si děti vyzkoušely svou sílu a spolupráci v situaci, kdy autobus nemohl vyjet až k hotelu a všechna zavazadla si musely děti společnými silami vynést.

Po ubytování jsme se pomocí řeči zvířat rozdělili do 5 skupin. Ty se následně pojmenovaly takto: Modří vlci, Zelené kobry, Tygři, Zlaté opice a Krvaví (Brusinkoví) medvědi.

Každá skupina si vyrobila čelenky a plástev, kde si lepila získané odznaky. Vybavila se pokřikem, který den ode dne zlepšovala. A pomocí indicií přišla na téma pobytu - KNIHA DŽUNGLÍ.

Prvním získaným odznakem, byl odznak přátelství, který dokazuje, že všichni známe jména všech členů smečky, a to za každé situace. I když Vás tlačí čas nebo se k Vám blíží upír nebo se nad Vámi sklání obr s kyjem či Vás mate rychlost tleskání a pleskání. Odznak, který dokazuje, že spolu dokážeme navázat oční kontakt a pekelně se soustředit. Tak, jak to dokáže pistolník ve hře Bang nebo Samuraj. Že o sobě víme věci, kterých si na první pohled nevšimneme - např. kdo má nejdelší ukazováček, nejsvětlejší oči, nejdelší chodidlo.

Odpoledne jsme se vydali na průzkum džungle. Počasí nám přálo - v každé džungli totiž každý den prší a ne jinak tomu bylo na naší vycházce. Cestou jsme fotili rostliny, které zde kvetou, vyšplhali jsme do děr, kde se kdysi údajně schovával zbojník Ondráš, obdivovali jsme sílu Satinského vodopádu i krásu a ladnost koní a hříbat v nedaleké Jízdárně. Za tento výkon si všechny skupiny zasloužily odznak za přechod džungle.

Soudružnost, schopnost pomáhat si a spolupracovat byla odměněna odznakem vlčí smečky. Skupiny byly vystaveny hned čtyřem těžkým zkouškám: podbíhání pod liánou, "odevzdání" se svému vůdci a zdolání stezky plné nástrah se zavázanýma očima, zápas v kokosbalu (softbalu) a výroba svíčky ve dvojicích z včelí plástve se zavázanýma rukama. I tento odznak získaly všechny skupiny.

Po večeři se všechny skupiny pobavily tancem opičího krále, který představíme veřejnosti na Dni obce. A protože se nikomu ještě nechtělo spát a byla krásná bouřková noc, dostaly děti příležitost putovat za rudým květem a bojovat ještě o jeden odznak - odznak statečnosti ve stezce odvahy.

Druhý den jsme zahájili svižnou rozcvičkou, a po ranní hygieně a snídani jsme se vrhli do bojů o další odznaky. A abychom uvěřili, že jsme opravdu v džungli, namalovaly si děti krásné zvířecí obličeje, které jim vydržely celý den. Odměnou jim byl odznak proměny ve zvíře. Po této odpočinkové a příjemné činnosti čekal na všechny jeden z nejtěžších úkolů. Všechna společenství musí mít svá pravidla soužití, a to platí také pro obyvatele džungle. A protože zákony džungle jsou "jasné a jako nebe dávné", nemusely je děti vymýšlet, ale musely je v džungli najít, zapamatovat si je (což bylo díky staročeštině hodně těžké) a nadiktovat je svému vůdci a zapisovateli. Činnost to byla opravdu náročná a získaný odznak zákonů džungle byl tak opravdu zasloužený.

Oddechli jsme si při tanci a dobrém jídle a s novým elánem jsme se vrhli na odpolední aktivity. Rozdělili jsme se na dvě skupiny. Jedna skupina se vydala do Rajské boudy a svedla zde souboj v bowlingu - koulení papájou. Druhá skupina se zavrtala do pelíšku a užila si Mauglího zfilmovaný příběh. Poté se obě skupiny vyměnily. Čas rychle běžel a po večeři nás stejně jako loni přijel navštívit pan Šugan z CHKO Beskydy. Jeho vyprávění o přírodě nás všechny zaujalo, zhlédli jsme krásnou prezentaci o ptácích a rostlinách v našem okolí a prohlédli jsme si zajímavé exponáty. Unaveni po náročném dni jsme se odebrali do své klubovny, zapálili si medové svíčky a zazpívali si u kytary.

Třetí den jsme hned po snídani vyklidili svá doupata a poté jsme pokračovali v započaté práci. Tygři, Kobry, Vlci, Opice a Medvědi sestavili z obrázků, které získali v předchozích dnech, Mauglího příběh a vyrobili krásné plakáty. Vysloužili si tak odznak spisovatele R. Kiplinga. Poté se na chvíli ze všech zvířátek stali malíři. Vybarvili obří omalovánky, na kterých byly hlavní postavy našeho příběhu (Akéla, Šérchán, Balú, Mauglí a Baghíra) a ke každé postavě doplnili pětilístek. Před obědem jsme si ještě stačili zahrát hru na vlčice, které brání svá mláďata před zlým Šérchánem. Po obědě už nás čekala jen poslední hra, vyhlášení dosažených výsledků, předání pamětních listů a hodnocení pobytu. Vše jsme zakončili sladkou medovou pochoutkou a ovocem a už upalovali po známé stezce k autobusu a za rodiči.

Mgr. Blanka Barvíková a Mgr. Lenka Ševčíková