Slavnost čtení

02.07.2018

Ten, kdo říká, že se musí učit prvňáci s prvňákama, druháci s druhákáma nebo deváťáci s deváťákama, by měl na vlastní kůži zakusit náš projekt napříč školou, který pravidelně na naší škole realizujeme. Toho dne vytvoříme smíšené skupiny. V jedné třídě se tak sejdou děti z každého ročníku: prvňáci, druháci, třeťáci, čtvrťáci, páťáci, šesťáci, sedmáci, osmáci i deváťáci.

Tématem letošního setkání byly VYNÁLEZY. Inspirací nám byla oceněná kniha Robina Krále "Vynálezárium", která nás všechny doslova okouzlila.

Po seznámení si děti v novinách přečetly, že byla objevena truhlice se vzácnými dokumenty - šiframi k vynálezům, které změnily svět. Po rozluštění zjistily, že se jedná o tyto vynálezy: rentgen, inzulin, krevní skupiny a telegraf. Vynálezy, kterým byla udělena Nobelova cena. Byla jen otázka času, kdy děti odhalily identitu muže, který byl vyfotografován na titulní stránce novin hned vedle článku s šiframi. Jednalo se o Alfreda Nobela, švédského chemika, vynálezce dynamitu. Na základě jeho závěti jsou každoročně udělovány Nobelovy ceny.

Ve druhé části projektu jsme společně s dětmi vyvodily a následně si čtením upevnily znaky kaligramu, což je název pro báseň, která je zároveň obrazem.

Děti pak dostaly příležitost takový kaligram vytvořit. Vybraly si předmět (maják, kompas, deštník, brýle, tužka, zubní kartáček, žárovka, poštovní známka...), načetly si k němu informace, složily na něj báseň a tu zapsaly tak, aby měla podobu vybraného předmětu. A že se práce zdařila, se můžete sami přesvědčit. V září budou všechny práce na chodbě vystaveny.

V poslední části projektu se žáci vynálezci opravdu stali. A mnozí zjistili, že je to práce nelehká. Dostali papírový pytlík, ve kterém měli látku, špejle, knoflík, izolepu, jehlu, nit, křídu, kelímek od jogurtu, kolíčky... a z tohoto materiálu měli za úkol "něco" vynalézt a to "něco" popsat. Vymyslelo se toho opravdu hodně: například křečkobalón, přepravní loď pro drobná zvířata, láskofón, kalíškováha či robot. Všechny prototypy si můžete připomenout zase v září. Budou spolu s kaligramy vystaveny na chodbě.

Na závěr dne se všechny skupiny sešly na patentním úřadě, kterému veleli úředníci na slovo vzatí: paní inženýrka Žižková a pan inženýr Král (Tošenovjan). Všechny prezentace se jim líbily, a tak je mohli označit razítkem PATENTOVÁNO.

Touto činností náš projekt skončil. Pevně věřím, že si ho děti užily a že se už teď těší na další.

Lenka Ševčíková